Czwartek, 19 maja 2022

Projektowanie salonu i pokoju dziennego

29 sierpnia 2014

W czasie urządzania salonu czy pokoju dziennego jedną z najważniejszych spraw jest racjonalne podzielenie całej dostępnej nam w tym pomieszczeniu przestrzeni. Warto wiedzieć o tym, że pokój dzienny spełnia zazwyczaj wiele różnych zadań; z jednej strony jest to bardzo reprezentacyjne wnętrze, a z drugiej pomieszczenie w którym spędzamy czas, odpoczywamy czy spożywamy rodzinne posiłki. Konieczne jest zatem sporządzenie funkcjonalnego planu takiego pomieszczenia, bowiem jedynie dzięki temu będziemy mogli oddzielić od siebie poszczególne jego funkcje. Musimy wyraźnie zaznaczyć tutaj granice pomiędzy poszczególnymi strefami; jedna z nich powinna na przykład służyć nam do rozrywki czy wypoczynku i zawierać w sobie sofę oraz telewizor, podczas gdy inna przeznaczona będzie do spożywania obiadów. Można w tym celu zastosować kilka ciekawych zabiegów, między innymi wykorzystując elementy wykończeń w różnych kolorach. W taki sposób nasze pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie dużo bardziej uporządkowanego.

jak zaprojektować pokój dziennyWielu ludzi popełnia istotny błąd, wprowadzając do swojego salonu zbyt dużo zbędnych mebli. Warto pozbyć się ich nadmiaru, stosując na przykład meble nowoczesne, które z jednej strony zajmują mniej miejsca, a równocześnie można w nich przechowywać równie wiele rzeczy. Pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie całej powierzchni dostępnej w pomieszczeniu, a ponadto znacznie będzie mogło je powiększyć pod względem wizualnym. Dość powszechnie zwykło się uważać, że meble powinny być ustawione w jak najmniejszej odległości od ścian, choć w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Wielu projektantów wnętrz traktuje elementy takie jak sofy jako swego rodzaju „wyspy”, ustawiając je nierzadko w centralnych punktach w pomieszczeniu. Również i meble takie jak regały czy nawet biurka mogą zostać ustawione w taki sposób; wbrew pozorom, nie jest to rozwiązanie jedynie dla osób dysponujących większą przestrzenią w danym pomieszczeniu.

projektowanie pokoju dziennegoBardzo ważne jest tu również prawidłowe ustawienie sofy i foteli. Z jednej strony należy to zrobić tak, aby zapewnić sobie możliwość wygodnego oglądania telewizji, a z drugiej dostosować je do konwersacji z gośćmi w pokoju. Można tu zatem zastosować dość klasyczną i dobrze sprawdzoną kombinację, czyli ustawić dwie sofy równolegle naprzeciwko siebie. Oprócz tego warto zainteresować się najróżniejszymi, nieco nowocześniejszymi meblami, które dają nam znacznie więcej możliwości. Nie powinniśmy także zaniedbywać foteli oraz niewielkich stolików; takie meble są dość niewielkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca, a ponadto w razie potrzeby będziemy mogli szybko i bez problemu przestawić je na zadowalającą nas pozycję.