Niedziela, 14 sierpnia 2022

Jak urządzić swoje domowe biuro?

27 sierpnia 2014

Jeśli wierzyć statystykom, praca w domu zdobywa w Unii Europejskiej coraz większą popularność – już teraz swoje obowiązki zawodowe w taki sposób wykonuje ponad 11% mieszkańców UE. Na pierwszy rzut oka jest to rozwiązanie praktycznie pozbawione wad, choć aby móc faktycznie skutecznie pracować w domu musimy przede wszystkim umieć odpowiednio zorganizować swój wolny czas. Oprócz tego potrzebujemy oczywiście dobrego pomieszczenia przeznaczonego właśnie do zajmowania się pracą, bez którego nie będziemy w stanie pracować zbyt wydajnie, a ponadto szybko stanie się to dla nas bardzo męczące – z tego też powodu każdy, kto tylko zdecydowany jest na wykonywanie takiego właśnie rodzaju pracy powinien włożyć jak najwięcej wysiłku w jego urządzenie.

domowe biuroOddzielenie w swoim domu przestrzeni życiowej od przestrzeni do pracy jest tu absolutnie kluczową kwestią; wielu ludzi popełnia istotny błąd łącząc w jednym pomieszczeniu miejsce, w którym pracują oraz wykonują swoje codzienne czynności. Jeśli jednak w naszym domu zwyczajnie nie mamy zbyt dużej liczby wolnych pokoi, to warto oddzielić stanowisko pracy specjalną ścianką czy parawanem, dzięki czemu będziemy mogli uciec od zgiełku domu – rozwiązaniem po które możemy sięgnąć w zupełnej ostateczności jest kupno wyciszających słuchawek, które jednak nie zapewniają nam aż takiego komfortu. W czasie urządzania dla siebie takiego miejsca do pracy kluczową kwestią jest oczywiście wybór odpowiednich mebli – warto zacząć to od znalezienia biurka. Trudno jest określić jaka powinna być jego optymalna wielkość, bowiem zależy to zarówno od naszych indywidualnych preferencji jak i od ilości miejsca, jaką akurat dysponujemy.

aranżacja domowego biuraOczywiście, oprócz tego będziemy musieli zapewnić sobie jak najwięcej przestrzeni użytkowej, przez co koniecznie powinniśmy zainwestować w szafy czy meble z szufladami – ich ilość również powinna być uzależniona od rodzaju wykonywanej przez nas pracy. W kwestii wygody bardzo ważny jest także wybór dobrego krzesła; ogólnie przyjęło się zasadę, że im wyższa jest dana osoba tym wyższego biurka oraz fotela potrzebuje. Jest to bardzo ważne, bowiem korzystanie z nieodpowiednich mebli w dłuższej perspektywie czasu powoduje nie tylko spadek komfortu, ale również liczne problemy z kręgosłupem. Dobrze jest również w swoim domowym biurze urządzić przynajmniej niewielki kącik, w którym będziemy mogli na chwilę się zrelaksować i napić kawy. Dodatkowo warto zadbać tu o właściwe oświetlenie oraz zastosowanie na ścianach takich kolorów, jakie sprzyjają prawidłowej pracy umysłowej.