Czwartek, 19 maja 2022

Jak szykować wnętrza dla osób niepełnosprawnych

3 sierpnia 2016

Niestety to co nam może się podobać i rzeczywiście wyglądać doskonale nie będzie się tak samo dobrze sprawdzać w przypadku wnętrz dla osób, które mają ograniczone możliwości ruchowe. To co ładne niekonieczne będzie wygodne i bezpieczne dla takich osób. Jeśli chodzi o wnętrza dla osób niepełnosprawnych to trzeba wiedzieć, że powinny być one przemyślane oraz ergonomiczne. Chodzi o zastosowanie takich rozwiązań, które ułatwią tym ludziom normalne codzienne funkcjonowanie.

Przy wejściu najczęściej realizuje się dla takich osób kuchnie. Najlepiej, jeśli w niej znajdzie się na środku wyspa i dookoła tej wyspy szafki. W ten sposób osoba niepełnosprawna będzie miała do wszystkiego wygodny dostęp i będzie jej łatwiej przygotowywać posiłki. Trzeba także zadbać o to, by szafki miały odpowiednią szerokość oraz, by drzwi otwierały się pod dużym kątem. Szafki nie mogą znaleźć się oczywiście na zbyt dużej wysokości ponieważ przez to praktycznie może się okazać, że ich użytkowanie będzie niemożliwe.

Systemy do mebli

Dla osób niepełnosprawnych może się niekiedy okazać, że korzystne będzie zastosowanie systemów, dzięki którym potem będzie takie meble można wygodniej wykorzystywać. Zastosować można wieszaki teleskopowe a w meblach sięgnąć między innymi po specjalne widny do szafek, dzięki którym będą się one odpowiednio obniżać w zależności od potrzeb konkretnej osoby. Windy najczęściej funkcjonują i w pionie i w poziomie. Podobnie na windach mogą funkcjonować blaty kuchenne co także jest dobrym rozwiązaniem i warto je zastosować.

Salon, sypialnia

W każdym pomieszczeniu należy zadbać o praktyczne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie meble muszą znaleźć się na dobrej dla takich osób wysokości. Jeśli będą umieszczone wysoko to nie będzie możliwości korzystania z nich, albo takie korzystanie stanie się dla osoby niepełnosprawnej niebezpieczne, dlatego montaż konkretnych mebli trzeba sobie dobrze przemyśleć.