Niedziela, 14 sierpnia 2022

Czym kierować się urządzając wnętrze?

27 sierpnia 2014

Osoby przymierzające się akurat do projektowania wnętrz w swoim domu, którym zależy na uzyskaniu przy tym faktycznie zadowalających efektów muszą pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to kwestia czysto indywidualna i właściwie nie da się jasno określić, czym jest „idealne wnętrze”. Oczywiście, znajdziemy w tej dziedzinie kilka elementarnych reguł których warto przestrzegać aby maksymalnie zbliżyć się do osiągnięcia sukcesu. Do najważniejszych czynników oraz elementów poszczególnych pomieszczeń jakie musimy brać tutaj pod uwagę należy przede wszystkim światło, przestronność, kolorystyka oraz meble ze wszystkimi innymi elementami wyposażenia. Sukces jest tu w gruncie rzeczy uzależniony od odpowiedniego połączenia ze sobą wszystkich tych elementów tak, aby razem tworzyły one harmonijną całość.

wskazówki w urządzaniu wnętrzaOczywiście, skuteczne urządzenie wnętrz to dość trudna sztuka, na naukę której niektórzy ludzie poświęcają wiele lat swojego życia – równocześnie jednak przy odpowiednim podejściu również i samodzielnie będziemy w stanie osiągnąć przy tym bardzo dobre efekty. Pierwszą kwestią jaką powinniśmy się tu zająć jest przestrzeń w danym pomieszczeniu - w końcu najciekawsze efekty w architekturze często są uzyskiwane za pomocą zwykłej iluzji. Na to, w jaki sposób postrzegamy dane pomieszczenie wpływają przede wszystkim ściany, sufit oraz podłoga, lub – w niektórych przypadkach – inne elementy podtrzymujące strop. Jeśli zależy nam na pomieszczeniu stwarzającym wrażenie przestronnego, to potrzebny nam będzie wysoko zawieszony sufit; najczęściej spotkamy się z nimi albo w starych, przedwojennych kamieniach, albo w nowoczesnych apartamentach – trudno jest się temu dziwić, bowiem oznaczają one większą przestrzeń, a ta praktycznie od zawsze była synonimem luksusu.

jak urządzić wnętrzeJeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na tak przestronne mieszkanie, to wciąż będziemy mogli zastosować kilka prostych sztuczek za pomocą których w mgnieniu oka stanie się ono dla nas o wiele wygodniejsze. Przede wszystkim musimy usunąć z danego pomieszczenia nadmiar sprzętów oraz mebli, które sprawiają wrażenie „zagracenia”. Warto także przemalować ściany na biało lub inne, jasne kolory, które znacznie powiększają optycznie pomieszczenie. Częstym błędem jest na przykład zasłanianie okien firankami i zasłonami, które tworzą we wnętrzu uczucie „ciężkości” i odcinają je od otoczenia, blokując w dodatku dostęp do światła słonecznego. Światło odgrywa zresztą kluczową rolę w optycznym powiększaniu pomieszczenia, przez co powinniśmy dodatkowo jak najlepiej rozplanować rozmieszczenie oświetlenia elektrycznego.